|

Je pití celerové sťávy lék?

| 28. ledna 2022
| 28. ledna 2022 |
Odhad. přečtení: 7 minut
Sdílejte tento článek

Možná si pamatujete na velké šílenství z řapíkatého celeru před několika měsíci. Tisíce lidí sdíleli svou každodenní rutinu v podobě pití celerové šťávy a tvrdili, že jim to změnilo život.

Je však celerová šťáva opravdu tak účinná?

Pomáhá pití celerové šťávy při chronických chorobách?

V tomto článku se podíváme na to, jaké zdravotní přínosy poskytuje celerová šťáva a jak pomohla mně.

Nutriční hodnoty celeru

1 šálek nasekaného celeru poskytuje:

14 kalorií
0,7 g bílkovin
0,2 g tuku
3 g sacharidů
1,6 g vlákniny
0 mg cholesterolu
0,2 mg železa
263 mg draslíku
0,1 mg zinku
30 μg vitaminu K

Zdravotní přínosy celerové šťávy

Hydratace

Celerovou šťávu tvoří z 95 % voda, a proto by nemělo být překvapením, že celer je skvělou hydratační potravinou. Správná hydratace pomáhá kontrolovat krevní tlak, tělesnou teplotu, funkci mozku, dodávání živin, vylučování odpadu a zdraví ledvin.

Protizánětlivé vlastnosti

Celerová šťáva má vysoký obsah rostlinných sloučenin zvaných fytonutrienty, které mohou snížit zánět.

Tyto sloučeniny působí jako antioxidanty a pomáhají snižovat oxidační stres. Oxidační stres nastává, když se ve vašem těle nahromadí nestabilní molekuly zvané volné radikály.

Po staletí civilizace na celém světě nepoužívali celer jako jídlo, ale jako léčivou bylinu. Tyto antioxidanty hrají klíčovou roli při ochraně před metabolickým syndromem tím, že zlepšují zdraví střev, chrání před oxidačním stresem a snižují chronický zánět. Konzumace celeru a jiných potravin bohatých na antioxidanty má potenciál snížit riziko mrtvice, srdečních chorob a cukrovky 2. typu.

Protirakovinotvorné účinky

Celer obsahuje flavonoid zvaný apigenin, o kterém bylo prokázáno, že zabíjí rakovinné buňky. Polyacetyleny v celeru zajímavě obsahují chemoprotektivní sloučeniny, které pomáhají snižovat toxicitu a zároveň zvyšují imunitu a pomáhají zpomalit růst zmutovaných buněk.

Pozitivně působí na střevní mikroflóru

Celerová šťáva může ovlivnit střeva několika způsoby.

Obsahuje luteolin a pyrolochinolin chinon (PQQ), dvě rostlinné sloučeniny, o kterých se předpokládá, že snižují záněty ve vašem střevě.

Jedna 12týdenní studie na myších krmených stravou s vysokým obsahem tuků zjistila, že myši, které dostávaly probioticky fermentovanou celerovou šťávu, měly zdravější škálu střevních bakterií. Fermentovaná celerová šťáva se však liší od čerstvě vyrobené šťávy, protože je naplněna bakteriemi prospěšnými pro střeva.

Také aktivuje střeva obnovením kyseliny chlorovodíkové, která nám pomáhá strávit věci rychleji a efektivněji. Celerová šťáva pomáhá zvyšovat žaludeční kyselinu, která je nezbytná pro rozkládání potravy, zejména bílkovin. Vhodné zejména pro lidi s vysokým obsahem bílkovin.

Snižuje cholesterol

Celer obsahuje sloučeninu zvanou 3-n-butylftalid (BuPh), o které se uvádí, že má účinek na snižování lipidů, čímž snižuje hladinu špatného cholesterolu (LDL) v našem krevním oběhu.

Pomáhá játrům

Celerová šťáva zlepšuje funkci jater zvýšením produkce enzymů. Studie ukazují, že celer pomáhá snižovat hromadění tuku v játrech. Živiny v celeru chrání játra a ve skutečnosti pomáhají játrům produkovat enzymy, které pomáhají vyplavovat tuk a toxiny.

Skvělý zdroj vitamínu K

Celer je dobrým zdrojem vitamínu K. Jeden střední stonek celeru dodává asi 10 % vašich denních požadavků na vitamín K.I když se to nemusí zdát mnoho, uvědomme, že jde o značné množství vzhledem k tomu, že se jedná o tak malou porci jídla. Vitamin K je důležitá živina, která pomáhá při srážení krve, hojení ran a zdraví kostí.

Vynikající elektrolytický nápoj

Celer je nabitý základními minerály a vitamíny, jako je folát, draslík, vitamín B6, vitamín K a vitamín C. Koktejl pro pokožku. Luteolin v celeru chrání pokožku zevnitř a zabraňuje poškození způsobeným UV zářením. Někteří přísahají, že celer má léčivé vlastnosti na pokožku a tvrdí, že pomohl vyčistit kožní onemocnění, jako je psoriáza a akné.

Jak si připravit celerovou šťávu?

Chcete-li do své stravy přidat celerovou šťávu, je snadné si ji připravit doma.

  1. Celerová šťáva je nejsilnější, když ji vypijete ráno na lačný žaludek.
    Pokud vypijete celerovou šťávu jako první věc ráno, posílí to i vaše trávení potravin, které jíte po zbytek dne. Pokud ráno spěcháte do práce, klidně si udělejte šťávu den dopředu a uchovávejte v uzavřené nádobě v chladničce. Nicméně myslete na to, že celerová šťáva žije 24 hodin. Vše, co odšťavníte ztrácí po 24 hodinách funkčnost a neobsahuje funkční soli.
  2. Celer by měl být velký a šťavnatý, abyste z něho získali co nejvíce vody. Pryžový celer není dobrý, protože obsahuje málo vody a tím pádem i potřebné soli. Při čištění odřízněte kořen celeru na spodní straně a lístky vyhoďte do koše. Tyto listy způsobují hořkou chuť. Zbylé stonky omyjte v čisté vodě, abyste odstranili všechny nečistoty.
  3. Máte-li celer vyčištěný, dejte ho do odšťavňovače. Pokud nemáte odšťavňovač, nakrájejte 3-4 umyté stonky celeru a rozmixujte je do hladka. Na džbán se širokým okrajem položte sítko nebo síťovinu, nalijte tekutinu do sítka a stiskněte, abyste vymačkali veškerou šťávu. Měli byste vypít cca 4 dcl celerové šťávy. Máte-li chronické onemocnění, zvyšte množství na 7 až 9 dcl.
  4. Před pitím nebo jedením čehokoli jiného počkejte alespoň 40 minut. Potom se nasnídejte. Důležité je vědět, že celerová šťáva neslouží jako náhrada za snídani. Nahrazení výživné snídaně bohaté na vlákninu celerovou šťávou vás může nechat hladovět a způsobit, že sníte více kalorií později během dne. Proto si dejte zdravou a výživnou snídani jako například smoothie či ovesnou kaši.

Kdo by neměl pít celerovou šťávu?

Bohužel, někteří lidé s citlivým trávicím systémem, jako například lidé se syndromem dráždivého tračníku (IBS), nemusí tolerovat celerovou šťávu.

Je to kvůli vysokému obsahu fermentovatelných škrobů, známých také jako FODMAP. Ty mohou při trávení způsobit nadýmání a nepohodlí.

Pokud po vypití celerové šťávy pocítíte vedlejší účinky na trávení, pravděpodobně bude nejlepší se tomu vyhnout. Můžete zvážit konzultaci se zdravotnickým pracovníkem, abyste zjistili, zda za vašimi příznaky může být trávicí stav, jako je IBS.

Zejména lidé na dietě s omezením soli se mohou chtít vyhnout nebo alespoň omezit celerovou šťávu.

Lidé užívající určité léky by neměli užívat celerovou šťávu. Tyto léky zahrnují sedativa, léky na funkci štítné žlázy a léky, které kontrolují krvácení, srážlivost nebo krevní tlak.

Kdo by měl pít celerovou šťávu?

Anhtony William je mystický léčitel, který tvrdí, že celerová šťáva je lék na vše, co léčí chronická onemocnění, a to díky obsahu takzvaných „neobjevených clusterových solí“, které zabíjejí škodlivé bakterie ve vašem střevě.

Na své stránce medicalmedium.com poukazuje na skutečné příběhy lidí, kteří se vyléčili z chronických chorob pitím této šťávy.

Už desetiletí doporučuje tento léčivý bylinný lék (to je pravda, celer je bylina, ne zelenina) statisícům lidí – klientům i dalším lidem, kterým na cestě pomohl. Slovo se dostalo organicky v průběhu let, kdy lidé osobně zažili výhody celerové šťávy a sdíleli ji s ostatními.

Lidé se léčí ze všech druhů akutních a chronických onemocnění, včetně Hashimotovy tyreoiditidy, ekzému, psoriázy, akné, SIBO, zácpy, syndromu chronické únavy, problémů s krevním cukrem, migrény, refluxu kyseliny, vysokého krevního tlaku, závislostí, problémů s nadledvinkami, dny, alergie, autoimunitní stavy a nespočet dalších, každodenním pitím obyčejné celerové šťávy.

Jak celerová šťáva pomohla mně?

Myslím si, že jisté věci nezjistíte, pokud to nevyzkoušíte a nezažijete na vlastní kůži. Proto jsem se rozhodla, že si to vyzkouším na vlastní kůži a zařadila jsem pití celerové šťávy mezi svoji každodenní ranní rutinu.

Ani nevím jak, uplynuly 3 týdny a celer je stále součástí mého života. Už beru zcela automaticky, že při každém nákupu koupím i celer. Snažím se ho hlavně kupovat na farmářských trzích, aby byl co nejšťavnatější.

Jak se pití celerové šťávy odrazilo na mém zdraví?

Upřímně, protože jsem netrpěla vážnou nemocí, nepociťuji žádné velké změny, které by mi doslova změnily život.

Avšak musím zmínit pár pozitivních benefitů, které mi celerová šťáva poskytla a jsem za ně vděčná.

  • Více energie

Pár hodin po vypití celerové šťávy jsem cítila příliv příjemné energie a každý den trvala tato energie déle.

  • Lepší trávení

Nafukování či křeče se také mírně zredukovaly. Ne že by to bylo nějaké špatné předtím, ale během uplynulého měsíce jsem se cítila celkově lehčí.

  • Menší chutě na sladké

Po několika dnech pití celerové šťávy jsem si uvědomila, že stále méně myslím na sladké a jím ho méně a méně.

  • Lepší spánek

Toto jsou největší pozitivní změny, které pociťuji. Určitě budu s pitím celerové šťávy pokračovat i nadále.

Budu ráda, když i vy se zapojíte do výzvy a vyzkoušíte si to vlastní kůži. Podělte se se mnou v komentáři o vaše zkušenosti s pitím celerové šťávy. 🙂

Sdílejte tento článek
1 1 Hlas
Hodnotenie článku
Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Najstaršie
Najnovšie Najviac hlasované
Inline Feedbacks
Pozrieť všetky komentáre

Vyhledávání

Odebírejte můj zdravý newsletter

Uzdrav Telo️ 2023-01-20T08:09:27+0000

Omega-3 mastné kyseliny sú polynenasýtené tuky, ktoré vaše telo potrebuje, ale nevie si ich samo vytvoriť. Z tohto dôvodu sú klasifikované ako esenciálne mastné kyseliny.🧬 Dôkladné skúmanie Omega-3 mastných kyselín preukázalo, že dokážu bojovať proti depresii, znižujú množstvo tuku v pečeni, znižujú hladinu triglyceridov v krvi a pomáhajú predchádzať astme. Aké množstvo omega-3 by sme mali prijať a aké potraviny obsahujú dostatok omega-3 mastných kyselín si môžete prečítať v mojom novom článku na blogu. 😊

1
cross