|

Tibetská kefírová houba jako elixír života

| 6. prosince 2021
| 6. prosince 2021 |
Odhad. přečtení: 6 minut
Sdílejte tento článek

Funkční potraviny ovlivňují biologické funkce v lidském organismu, zlepšují zdravotní stav a snižují riziko rozvoje chorob. Do této kategorie patří také fermentované produkty obsahující probiotické mikroorganismy, které jsou definovány jako „živé mikroorganismy, které při podávání v přiměřeném množství prospívají hostiteli.“ [1]

Co je tibetská houba?

Houby jsou mikrohoubovité rostliny, které lze pěstovat nebo nalézt ve volné přírodě. Tibetské houby nejsou jedinečné jen pro Tibet, najdeme je i v několika dalších asijských zemích. Existuje několik druhů tibetských hub, jako jsou mimo jiné cordeceps, lišejníky, houby a lví hříva. Tyto houby, většinou pěstované na tibetské náhorní plošině, mají řadu nutričních, léčivých a kulinářských výhod, díky kterým jsou vysoce ceněnou komoditou.

Tibetská houba (TM) je fermentovaný nápoj složený z tuctu bakterií a kvasinek žijících společně v polysacharidových zrnech, která vylučují. TM je podobná kefíru, probiotickému nápoji pocházejícímu z kavkazských hor, který vykazuje některé antibakteriální, antimykotické, antineoplastické a imunomodulační účinky.

Tibetská houba a její nutriční látky

Tibetské houby obsahují nejen esenciální minerály, ale mají také nízký obsah kalorií a vysoký obsah vlákniny. Studie o různých druzích cordycepsu od čínských vědců, publikovaná v červenci až říjnu 2007 v časopise Journal of Food, Agriculture & Environment, zdůraznila vysoký nutriční obsah tibetských hub. Každý druh obsahuje různá množství esenciálních aminokyselin a minerálů, jako je železo, zinek, vápník, hořčík, selen, molybden a měď. Obsahují také zdravé mastné kyseliny a důležité vitamíny jako vitamín B12, vitamín K1 či vitamín D. Některé druhy obsahují i ​​komplexní sacharidy, jako jsou polysacharidy.

Tento superprobiotický nápoj obsahuje zastoupení až 30 různých probiotických kmenů.

Tolik probiotických kmenů jen stěží najdeme v jiné potravině.

Mléko z tibetských hub (kefír) obsahuje lipidy, cukr a bílkoviny, které dohromady tvoří polysacharidová zrna, která poskytují afrodiziakální pocit, který zlepšuje náladu.

Díky fermentovaným kvasinkám obsaženým v mléce obsahuje tibetský kefír minimální množství alkoholu, což může také způsobovat teplou závrať, kterou někteří konzumenti pociťují.

Zdravotní výhody

Tibetské houby mají mnoho léčivých výhod a již řadu let se používají jako přírodní lék k mnoha chorobám.

Zlepšují kognitivní funkce

Hrají významnou roli při hojení a obnově poškozených nervových buněk v nervovém systému. Stimulují nervový růstový faktor, který podporuje růst a obnovu nervových buněk a myelinového obalu.

Vykazují antibakteriální vlastnosti

Probiotické kmeny obsažené v kefíru mají schopnost chránit tělo před různými druhy infekcí. Specificky jeden kmen Lactobacillus kefiri, který se unikátně v kefíru vyskytuje. Studie dokazují, že tato probiotika dokážou potlačovat růst mnoha škodlivých bakterií včetně Salmonely, Helicobacter Pylori a E. Coli).

Podporují zdraví kostí

Kefír je výborný zdrojem vápníku, ale také vitamínu K2. Tento vitamín hraje zásadní roli ve vstřebávání vápníku a jeho dostatečný příjem je spojen s omezením risku zlomenin až o 81 %. Probiotika zlepšují vstřebávání všech důležitých prvků pro zdraví a pevnost našich kostí a to vápníku, hořčíku, fosforu, vitamínu D a vitamínu K2.

Zmírňují alergie

Kefír je probiotická potravina s obsahem bakterií mléčného kvašení, která je bohatá na vitamíny a je považována za jeden z nejlepších léků na alergie. V nedávné studii publikované americkým Journal of Immunology bylo zjištěno, že kefír má pozitivní vliv na alergie tím, že dokáže redukovat zánětlivé markery v krvi. Bylo potvrzeno, že kefír má výrazné protizánětlivé působení, které se projevuje jako nezbytné v prevenci astmatu.

Léčí záněty v celém trávicím traktu

Vzhledem k tomu, že kefír obsahuje obrovské množství probiotických bakterií a laktobacilů, tak se velmi osvědčil při problémech s průjmem, ale zároveň i zácpou, protože dokáže velmi účinně čistit střeva. Dále se velmi dobře uplatňuje při léčení syndromu dráždivých střev (IBS), zánětlivých stavů žaludku a střev, vředů způsobených Helicobakterem Pylori a kvasinkovými (candida) onemocněními.

Probiotické složky potlačují růst nádorů

Probiotické složky ve fermentovaných potravinách mají schopnost potlačovat růst nádorů redukováním karcinogenních buněk společně s výraznou podporou imunity.

S jakými dalšími problémy, může tibetská houba pomoci?

  • Používá se k léčbě a riziku vzniku obezity.
  • Snižuje bolesti hlavy a migrény.
  • Normalizuje krevní tlak.
  • Zlepšuje spánek, zmírňuje nespavost, deprese, chronickou únavu.
  • Léčí vaginální kvasinkovou infekci.
  • Pozitivně upravuje celkový cholesterol.

Co je kefír?

Tibetské houby se používají k výrobě houbového mléka, které se lidově nazývá „kefír“.

Kefír je unikátní fermentovaný nápoj z mléka, který je jedním z nejbohatších probiotických potravin na světě.

Je to jeden z nejlepších lektvarů pro naše zdraví právě proto, že zamezuje hnilobným procesům v našich střevech, odkyseluje organismus a výrazně posiluje náš imunitní systém. [2] Velkou výhodou je to, že kefírová houba se při procesu fermentace živí laktózou z mléka, takže lidé s laktózovou intolerancí nemusí být smutní.

Jak připravit domácí kefír z tibetské houby?

Domácí kefír si dokážete připravit velmi jednoduše. A skoro zdarma! Stačí vám kefírové kultury a kvalitní mléko.

K přípravě potřebujeme:

  • uzavíratelná sklenice (nejlépe zavařovací sklenice)
  • 1-2 polévkové lžíce kefírových houbiček
  • mléko 0,5 l (čerstvé, nejlépe BIO)

Postup:

  1. Najděte skleněnou nádobu, do které kultury umístíte.
  2. Nalijte čerstvé farmářské plnotučné mléko do nádoby, možná asi do třetiny, opatrně do ní vložte obiloviny a nechte vše klidně 24 hodin kynout ve vaší kuchyni. Nejvíce fascinující je sledovat, jak každým dnem roste. Během této doby byste měli tak 2-3x mléko zamíchat, ale opět plastovým nebo dřevěným náčiním. Kefírových houbiček se nesmí dotknout žádný kov. Pokud se budeme houbiček dotýkat jakýmkoli kovem, je vysoce pravděpodobné, že uhynou.
  3. Následující ráno opatrně sceďte výslednou trochu zahuštěnou tekutinu do sklenice, nechte své tibetské zrno v sítu a vypijte.
  4. Opakujte každý den – do sklenice vložte opět kefírové houbičky a zalijte mlékem.

Některé zdroje doporučují houbičku oplachovat. Avšak promývání houbiček je přímo nepoškozuje, ale silně narušuje jejich činnost a mnohem hůře pak tvoří kefír. Po několika týdnech kefírování však doporučuji houbičky jednou za čas nechat odpočinout pár hodin až den ve vodě v chladničce.

(Pokud někam odejdete na pár dní, jednoduše vložte houbu do většího hrnce, aby kvašení trvalo mnohem déle, nebo ji vložte do chladničky, což také zpomalí proces.)

Jak a kdy užívat kefír?

Vhodná dávka kefíru závisí na několika faktorech, jako je věk uživatele, zdravotní stav a několik dalších podmínek. V současnosti není dostatek vědeckých informací k určení vhodného rozsahu dávek kefíru.

V dnešní době nadměrným užíváním antibotik, která jsou doktory předepisována skoro na všechno, klesá naše imunita, protože antibiotika narušují správnou mikroflóru potlačováním správných probiotických bakterií v našem zažívacím traktu. Naštěstí se ale už začalo doporučovat lidem podstupujícím antibiotickou léčbu, aby společně s ní užívali probiotika a laktobacily, aby naše zdravá střevní mikroflóra zůstala v rovnováze.

S pitím kefíru je vhodné začínat nejprve pomalu a postupně si na něj zvykat. Pijte kefír nejdříve ráno nalačno a hodinu před tím než půjdete spát.

Závěr

Tibetská houba je velkým přínosem pro naše zdraví a zejména zdraví našeho trávicího systému. Protože největší procento naší imunity sídlí v mikrobiomu. Více o mikrobiomu si můžete přečíst v článku Je mikrobiom náš druhý mozek?

Přeji vám příjemné kefírování a kdybyste měli jakékoli dotazy, neváhejte se na mě obrátit. 🙂

Budu ráda za komentář, který mi můžete zanechat dole. 🙂

Sdílejte tento článek
3.5 2 Hlasovanie
Hodnotenie článku
Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Pozrieť všetky komentáre

Vyhledávání

Odebírejte můj zdravý newsletter

cross