|

Jak na jarní detox těla

| 22. března 2021
| 22. března 2021 |
Odhad. přečtení: 9 minut
Sdílejte tento článek

Detoxikace nebo očista je slovo, které slyšíme v dnešní době velmi často. Jak nám může pomoci a jakým způsobem bychom se měli detoxikovat tělo?

V tomto článku se dozvíte, zda je očista těla skutečně důležitá a co by měla obsahovat, aby byla opravdu účinná.

Co je detox?

Detox organismu nebo vnitřní očista je proces, při kterém se tělo zbavuje škodlivých látek, jako jsou odpadní látky, těžké kovy, toxiny, přebytečná voda apod. Detoxikace je základem správného fungování těla a považuje se za prevenci a léčbu mnoha onemocnění. Tyto škodliviny zatěžují orgány a mohou tak způsobit jejich poškození. Jde tedy o postup, při kterém se podporuje regenerace těla a obnovuje se tak rovnováha v organismu.

Proč detoxikovat tělo?

Pokud je tělo dlouhodobě vystaveno vyšší zátěži a stresu, obranný systém zpočátku odolává, ale časem se oslabí. Tělo pak není schopno věnovat tolik energie na boj s nepříznivými vlivy a infekcemi. Přirozená imunita klesá a člověk se stává náchylnějším k nemocem. Detoxikace se považuje za prevenci vůči mnoha nemocem.

Mezi hlavní výhody detoxikace těla patří:

● Podporuje samoléčebné procesy našeho organismu

● Harmonizuje náš organismus

● Zvyšuje energii a pročišťuje mysl

● Odstraňuje odumřelé buňky a tkáně

● Odstraňuje toxické a chemické látky, které se v těle hromadí a usazují se v orgánech

Co se děje při detoxikaci

Při zahájení očisty dochází ke zvýšené produkci moči, která má často jinou barvu a zápach, mění se stolice, vyskytuje se průjem, mohou se objevit vyrážky na kůži, zejména u lidí, kteří mají sklony k čištění přes kůži nebo mají oslabená játra nebo ledviny. Dalšími doprovodnými projevy detoxikace jsou únava, zapáchající pot, různé výtoky, rýma, zvýšená teplota nebo bolest hlavy. Tyto potíže jsou přechodné, avšak během pročišťování organismu je žádoucí organismus dále nezanášet.

Jak by měla probíhat detoxikace organismu?

Správná detoxikace by měla být především ,,komplexní“.

Při detoxikaci bychom se neměli zaměřovat na očistu pouze jednoho z detoxikačních orgánů. Protože, když je detoxikován pouze jeden orgán, detoxikace ztrácí význam. Je důležité čistit všechny orgány postupně, nebo najednou.

Komplexní detoxikace zahrnuje nejen detox těla, ale i mentální detox. Duševní zdraví je nedílnou součástí našeho zdraví. Tak, jak se musíme starat o fyzické zdraví, je třeba se starat i o mentální zdraví, protože jedno bez druhého nemůže fungovat. Mentální detox zahrnuje detox duše, nastavení mysli a celkovou psychickou pohodu. Všechny tyto oblasti se navzájem ovlivňují a doplňují a měly by být co nejvíce v rovnováze.

Proč detoxikovat na jaře?

Cítíte se po zimě unavení, slabí a bez energie?

Jarní detox nebo očista organismu patří k činnostem, které by měly být každoroční samozřejmostí. Jaro je časem očištění a obnovy. Jaro je ročním obdobím, ve kterém jsou funkce jater a detoxikace nejaktivnější. To je jeden z mnoha důvodů, proč je jaro nejlepším obdobím roku na očištění nebo jemný detox.

Využijte tento čas pro sebe a své zdraví!

Někdo se možná ptá, zda jsou očisty skutečně potřeba. Odpověď je ano. Náš organismus je dokonalý celek, který má samočisticí schopnost, kdy se tělo umí samo vypořádat s množstvím toxinů či bakterií. Podmínkou však je, aby náš celkový životní styl byl ukázkový a abychom nepoužívali syntetické chemikálie či těžké kovy, což je bohužel v našem moderním světě velmi těžké.

Pravda je, že tyto chemikálie jsou bohužel všude. Působí jako konzervační látky v našich potravinách, pesticidy, herbicidy, stabilizátory a barviva v naší kosmetice, kontaminanty ve vodě apod. Tyto syntetické chemikálie také tvoří většinu složek v konvenčních čisticích prostředcích a dokonce se vkrádají do léčiv.

Nejvíce znepokojující je to, že mnohé z těchto chemikálií se považují za „hormonální disruptory“, což znamená, že interferují s naší přirozenou hormonální funkcí a mohou často vést ke zdravotním problémům. To platí zejména pro chemické látky v plastech, které napodobují estrogen v těle a mohou vést ke stavům spojeným estrogenovou dominancí.

Jak se naše těla vyrovnávají s těmito chemickými expozicemi?

Mnoho chemikálií, kterým jsme dennodenně vystaveni, je rozpustných v tucích, což znamená, že se rozpouštějí v tucích a ukládají se v naší tukové tkáni. Toxiny rozpustné v tucích jsou pro naše tělo náročnější na zpracování a odstranění než toxiny rozpustné ve vodě, protože se skrývají a hromadí v našich tukových buňkách a tkáních.

Toxiny rozpustné v tucích se nejsnáze vylučují pocením nebo detoxikací jater a následným vylučováním střevem. Ve vodě rozpustné toxiny se snadněji vylučují ledvinami. Je důležité podporovat každou z těchto detoxikačních cest během čištění, aby se podpořila eliminace toxinů rozpustných ve vodě i v tucích.

Protože se mnoho toxinů ukládá a hromadí v našich tukových buňkách, je důležité podporovat funkci jater a detoxikaci vždy, když začnete s režimem hubnutí. Pokud nepodporujete své tělo při zpracování chemikálií, které se uvolňují při spalování tuků, v nichž byly uloženy, mohou se u vás vyskytnout příznaky zvýšené toxicity, jako jsou bolesti hlavy, řídká stolice, zadržování vody (otoky) a akné nebo kožní vyrážky. Protože tyto chemikálie mohou ovlivňovat hormonální funkce, můžete také bojovat s hubnutím, pokud současně nepodporujete detoxikaci jater.

Kdy tělo naznačuje, že je čas na očistu?

Zde je pouze několik z mnoha příznaků, které se mohou vyskytnout, pokud vaše tělo potřebuje pomoc s detoxikací:

● Bolesti hlavy

● Nadýmání

● Akné, ekzémy nebo kožní vyrážky

● Žlučové kameny

● Zácpa nebo průjem

● Únava

● Nízký sexappeal

● Řídnutí nebo vypadávání vlasů

● Špatná koncentrace nebo paměť

● Pomalý metabolismus a přibývání na váze

● Ženy: Citlivost prsou a/nebo nepravidelná nebo silná menstruace

Jak na bezpečný a účinný jarní detox?

Při správné detoxikaci bychom měli tělu dodávat všechny potřebné živiny a zaměřit se především na detoxikační živiny a vynechat chemické a uměle vyrobené látky.

Detoxikace by měla být jemným a postupným procesem, díky kterému se budete cítit nabití energií. Pokud jste v minulosti absolvovali detoxikační program, ve kterém jste zaznamenali průjem, bolesti hlavy, únavu a podrážděnost, je pravděpodobné, že jste na své tělo tlačili příliš silně a neposkytovaly jste mu podporu, kterou si vyžadoval během celého procesu.

Jaký je nejlepší způsob, jak bezpečně a efektivně absolvovat jarní detox? Tento proces je mnohem lehčí, než si možná myslíte!

Abychom absolvovali bezpečný a efektivní jarní detox, prostě potřebujeme poskytnout vašemu tělu podporu metabolismu toxinů a zároveň snížit vaši expozici chemikáliím a zánětlivým potravinám.

Nejdůležitější pokyny, které je třeba dodržovat:

1. Pijte hodně vody

Vypijte nejméně 2 - 3 litry filtrované vody denně, abyste ledvinami vyčistili toxiny rozpustné ve vodě.   A jak nejlépe začít den? Vlažnou vodou s citronem! Doplnit tělu tekutiny je nezbytné, protože bez vody by organizmus nemohl fungovat. Voda s citronem dodá tělu vitamin C, pomáhá vyplavovat toxiny z těla, upravuje pH močových cest a stimuluje trávení a zažívání.

2. Konzumujte stravu bohatou na živiny, vitamíny a minerály

Vaše strava během jarní očisty by měla být bohatá na barvy a živiny, které podporují a doplňují vaše tělo na buněčné úrovni. Váš jídelníček by měl obsahovat velké množství pestrobarevné zeleniny, listové zeleniny s vysokým obsahem živin, kořenové zeleniny proti rakovině, šťavnatých bobulí, výživných semen, libového masa z volný výběh a divokých ryb.

3. Vyhýbejte se zánětlivým potravinám

Vyhýbejte se zánětlivým potravinám jako jsou:

● Přidané cukry a umělá sladidla.

● Trans-tuky (margarín, smažená jídla, balené jídla)

● Geneticky modifikované potraviny

● Potenciální citlivost na jídlo, jako je lepek, mléčné výrobky, kukuřice a sója.

4. Vyberte si potraviny bohaté na vlákninu

Stejně jako ledviny potřebují pro správnou funkci dostatek vody, potřebují naše střeva vlákninu. Vláknina je směs nestravitelných sacharidů podporující pravidelnost střev. Vyberte si potraviny bohaté na vlákninu, které se vážou na toxiny v zažívacím traktu a pomáhají jim efektivně se vylučovat z těla.

Nejlepší zdroje vlákniny během jarní detoxikace:

● Ovoce a zelenina

● Chia semínka

● Mletá lněná semínka

● Luštěniny jako cizrna, čočka a černá fazole

5. Vyhněte se průmyslově zpracovaným potravinám

Průmyslově zpracované potraviny jsou chemicky zpracované potraviny, které díky těmto procesům získávají zajímavou a lákavou barvu, chuť a vůni, ale ztrácí živiny a vitamíny.

Jde především o:

● Sladkosti a cukrovinky, sladké polotovary

● Instantní pokrmy

● Polotovary

● Slazené a dochucovací nápoje

● Mražené potraviny

● Slané pochutiny

6. Během čištění se vyhýbejte alkoholu a kofeinu

Alkohol a kofein způsobují další stres vašemu tělu. Raději se jim během detoxikace vyhněte.

7. Zajistěte, abyste denně potili cvičením, horkými lázněmi nebo saunami

Zařaďte do svého očistného režimu i pravidelný pohyb a regeneraci v podobě horké koupele či sauny. Budete se cítit lépe, načerpáte novou energii i chuť do dalších aktivit. Navíc pocením přes pokožku vyloučíte toxiny rozpustné v tucích.

8. Dopřejte si nejméně 8 hodin spánku za noc

Dopřejte si nejméně 8 hodin spánku za noc, aby mělo vaše tělo dostatek času na buněčnou obnovu a opravu. Zdravá strava a pravidelný pohyb jsou skvělé. Pokud vám ale chybí spánek, budete se přesto cítit vysílení, unavení. Kvalitní spánek je totiž důležitý pro zdraví celého těla, pro vaši výkonnost a celkovou zdravotní pohodu. V spánku se vyplavují hormony jako jsou serotonin, dopamin, melatonin a noradrenalin. Všechny tyto hormony podporují pocit štěstí, proto, pokud máme dostatečný spánek, i my jsme šťastnější.

9. Snižte v domácnosti chemikálie a pesticidy

Snižte v domácnosti chemikálie a pesticidy výběrem organických produktů a výběrem přírodní kosmetiky a čisticích prostředků. Přírodní kosmetika a přírodní čistící prostředky jsou nejen pro vaši pokožku i tělo zdravější.

10. Dopřejte si meditace nebo chvilku pro sebe

Meditace vám pomůže nato, abyste si vytvořili duševní stav rovnováhy. Tak jako při cvičení trénujeme tělo, při meditací trénujeme mysl. Je to stav, kdy uklidníte svou mysl a zastavíte tok myšlenek. Pravidelná meditace zvyšuje produktivitu, koncentraci a umocňuje pocit důvěry a sebeúcty.

Výživové doplňky na podporu detoxikace a eliminace toxinů

Chlorella

Chlorella je jednobuněčná sladkovodní řasa, která se v přírodě vyskytuje v mnoha druhových formách. Pomáhá při detoxikaci, slouží jako přírodně antibiotikum a probiotikum, pomáhá při chronické únavě, podporuje regeneraci tkání a růst svalové hmoty.

Spirulina

Spirulina je jednobuněčný organismus, který existuje na Zemi asi 3,5 miliardy let. Posiluje odolnost organismu 40krát více než echinacea a 20 krát více než aloe. Spirulina obsahuje 60-70% bílkovin. Podporuje detoxikaci, hubnutí, podporuje mozkové buňky a zpomaluje stárnutí pleti.

Aloe vera

Aloe vera je již několik let léčivá rostlina a má všestranné využití v našich domácnostech. Pomáhá při detoxikaci, podporuje hubnutí, pomáhá léčit kožní problémy - hojení ran, ekzémy, vyrážky, popáleniny, alergie.

Acai

Acai obsahuje velmi účinné látky a vysoký obsah vlákniny. Je jeden z nejsilnějších antioxidantů a podporuje kvalitní spánek. Podporuje spalování tuků, detoxikaci organismu, zpomaluje proces stárnutí a zlepšuje funkci trávicí soustavy.

Tyto doplňky na podporu detoxikace i sama užívám a nakupuji jejich z kvalitního e-shopu Zelené zdravíčko.

Sdílejte tento článek
5 1 Hlas
Hodnotenie článku
Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Najstaršie
Najnovšie Najviac hlasované
Inline Feedbacks
Pozrieť všetky komentáre

Vyhledávání

Odebírejte můj zdravý newsletter

Uzdrav Telo️ 2023-01-20T08:09:27+0000

Omega-3 mastné kyseliny sú polynenasýtené tuky, ktoré vaše telo potrebuje, ale nevie si ich samo vytvoriť. Z tohto dôvodu sú klasifikované ako esenciálne mastné kyseliny.🧬 Dôkladné skúmanie Omega-3 mastných kyselín preukázalo, že dokážu bojovať proti depresii, znižujú množstvo tuku v pečeni, znižujú hladinu triglyceridov v krvi a pomáhajú predchádzať astme. Aké množstvo omega-3 by sme mali prijať a aké potraviny obsahujú dostatok omega-3 mastných kyselín si môžete prečítať v mojom novom článku na blogu. 😊

1
cross