|

Co je aromaterapie? - Cesta do nejvoňavější medicíny světa

| 9. března 2021
| 9. března 2021 |
Odhad. přečtení: 5 minut
Sdílejte tento článek

Aromaterapie zahrnuje používání esenciálních olejů a jiných přírodních aromatických látek pro fyzickou, psychickou a duševní pohodu. Blahodárný účinek olejů může být důsledkem jejich působení na hormony a jiné chemické látky, které zprostředkovávají přenos informací v těle i mozku.

Jak se získávají esenciální oleje?

Esenciální oleje jsou vysoce koncentrované směsi rostlinného původu. Získávají se z různých částí rostlin jako jsou květiny, listy, jehličí, kořeny, semena či slupky plodů.

Éterické oleje se získávají parní destilací, procesem enfleuráže, extrakcí hexanovými rozpouštědly, extrakcí CO2 nebo lisováním.


Absolue olejů, oxid uhličitý a hydrosoly se také při aromaterapii běžně používají. Ačkoli extrakty CO2 nejsou destilovány párou,
a proto nejsou považovány za esenciální oleje, termín esenciální olej se někdy používá jako plošný termín pro zahrnutí všech přírodních, aromatických, těkavých rostlinných olejů včetně CO2.

Kromě esenciálních olejů aromaterapie podporuje používání dalších doplňkových přírodních složek, včetně rostlinných olejů (známých také jako nosné oleje) a hydrosolů.

Produkty, které obsahují syntetické složky nejsou v celostní aromaterapii oblíbené. Je důležité si uvědomit, že parfémové oleje známé také jako vonné  olejíčky (a obvykle ve složení uvedené jako "fragrance") nejsou to samé jako esenciální oleje. Vonné oleje obsahují syntetické chemikálie a neposkytují terapeutické výhody esenciálních olejů.

Výhoda inhalace esenciálních olejů

Esenciální oleje, které se inhalují, nabízejí psychologické i fyzické uvolnění. Nejenže vůně přírodních esenciálních olejů stimulují mozek, při vdechování do plic mohou přírodní složky (přirozeně se vyskytující chemikálie) poskytnout dokonce léčebný přínos. Zářným příkladem je rozptylování eukalyptových silic, jehož vdechování ulevuje při bolestech hlavy a těžkém dýchání. Není-li však inhalování olejů prováděno správně, může mít jejich použití vážné důsledky.

Výhoda lokální aplikace

Esenciální oleje, které se aplikují na pokožku, mohou být užitečné při péči o pleť a uvolnění přetížených svalů. Vzhledem k tomu, že esenciální oleje jsou tak silné a koncentrované, nikdy by neměly být aplikovány na kůži v jejich nezředěné formě. Pro aplikaci esenciálních olejů na kůži se esenciální oleje obvykle zředí pomocí nosiče (t.j. nosného oleje), což je většinou rostlinný olej lisovaný za studena. Mezi běžné nosné oleje patří sladký mandlový olej, meruňkový olej z jader a olej z hroznových semen. Podrobnější definice nosných olejů můžete najít ve článku Co jsou nosné oleje.  Podrobný seznam nosných olejů a jejich vlastností naleznete na stránce Nosné oleje používané v aromaterapii.

Další výhody aromaterapie

Kromě léčebného přínosu jsou esenciální oleje užitečné i jinak. Esenciální oleje lze použít v domácnosti jako čistící prostředky a při praní. Některé oleje působí jako přírodní repelent proti hmyzu i jako pesticidy.

Možná si vzpomenete, že jste někdy v létě používali Citronelové svíčky, abyste odpudili komáry. Esenciální olej Citronella je složkou ve svíčkách, která zajišťuje odpuzování komárů. Další informace o tom, jak můžete esenciální oleje používat, najdete na stránce Použití esenciálních olejů.

Aromaterapeutické směsi

Esenciální oleje lze smíchat dohromady a vytvořit tak příjemné a komplexní vůně. Esenciální oleje je také možné míchat za konkrétním léčebným účelem. Esenciální oleje, které jsou pečlivě míchány v rámci aromaterapie, mohou být označovány jako synergie esenciálních olejů. Synergická směs esenciálních olejů se vyznačuje silnějším celkovým účinkem než každý olej pracující nezávisle. 

O aromaterapeutických produktech

Jak bylo uvedeno výše, ne všechny hotové aromaterapeutické přípravky označené slovem aromaterapie jsou čisté a zcela přírodní. Produkty, které obsahují umělé složky, neposkytují skutečné výhody aromaterapie. V nejhorším případě neposkytují žádný užitek nebo jsou dokonce škodlivé. V případě nejlepším poskytují alespoň zlomek toho, co přináší pravé přírodní produkty. Kupující, kteří hledají skutečné aromaterapeutické produkty, se musí podívat na štítek složení, aby se ujistili, že výrobek neobsahuje vonné oleje nebo nečisté (chemické) složky. Obecným pravidlem je být ostražitý k produktům, kde není uvedené složení, a k produktům, které neprokazují obsah čistých esenciálních olejů (hledejte produkty, které mají čisté esenciální oleje ve složení, a vyhněte se těm, které se ohání slovíčky jako fragrance a aroma). 

Bylo by však vhodné poznamenat, že někteří prodejci kvalitních aromaterapeutických směsí neuvádí své složky, protože se obávají, že by konkurenti mohli okopírovat jejich recepturu. Tím, že prodejce požádáte o více informací, a i z jejich reakce, byste měli mít lepší představu o kvalitě prodávané směsi. Dobří dodavatelé vám nejspíš rádi poskytnou seznam ingrediencí. Velmi dobře vědí, že někteří jedinci jsou na určité složky velmi citliví a mohou mít ku příkladu alergické reakce.

Na co si při nákupu aromaterapeutických produktů dát pozor?

Na trhu se objevuje poměrně dost produktů, které splňují definici vonných olejů, ale do oběhu jsou uváděny jako aromaterapeutické. Při hledání skutečných aromaterapeutických produktů je důležité podívat se na složení.

Také buďte opatrní u reklam, které tvrdí, že výrobek je "vyroben z esenciálních olejů" nebo "vyroben z přírodních ingrediencí". Tvrzení, jako jsou tato, nezaručují, že produkt je vyroben pouze se specifikované složky. Tyto produkty mohou obsahovat velké podíly syntetických vonných olejů a pouze nepatrné množství esenciálního oleje, a i tak je možné jednoduše použít tvrzení "vyrobeno z esenciálních olejů".

Nenechte se falešným marketingovými tahy odstrašit od skutečných výhod celostní aromaterapie. Pokud si uvědomíte, že máte ještě hlubší zájem, můžete se naučit vyrábět si vlastní produkty a kontrolovat přesné složky obsažené ve vašich osobních aromaterapeutických produktech.

Sdílejte tento článek
0 0 Hlasovanie
Hodnotenie článku
Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Pozrieť všetky komentáre

Články, které by vás mohly zajímat

Vyhledávání

Odebírejte můj zdravý newsletter

cross