|

Potraviny bohaté na antioxidanty

| 28. ledna 2021
| 28. ledna 2021 |
Odhad. přečtení: 8 minut
Sdílejte tento článek

Antioxidanty tvoří velmi významnou skupinu rostlinné stravy. V minulosti byly využívány především na prodloužení trvanlivosti potravin. Dnes jsou známé jako látky, které mají mnoho pozitivních účinků pro naše zdraví.

Jak fungují antioxidanty?

Antioxidant je látka, jejíž molekuly zamezují pravděpodobnost vzniku volných radikálů, nebo snižují jejich aktivitu a tímto omezují proces oxidace v organismu.

Oxidace je chemická reakce, kdy atom nebo iont předává elektrony. Této reakci v těle bychom se raději chtěli vyhnout, protože když tělo „oxiduje“, stárne. Oxidací totiž vznikají volné radikály, které ohrožují okolní buňky.

Antioxidanty zabraňují oxidaci a zpomalují ji! 

Volné radikály jsou vysoce reaktivní molekuly, které hledají ve svém okolí chybějící elektron, aby si doplnili prázdné místo.Tvoří se přirozeně při dýchání ve všech buňkách a jejich opodstatnění se uplatňuje hlavně v obranyschopnosti. Jak už jistě víte, kyslík je jeden ze základních prvků nezbytných pro život, ale může mít i negativní účinky, pokud se nachází v reaktivních sloučeninách ve formě volných radikálů a přesáhne potřebné množství.

Při vysokých koncentracích představují volné radikály riziko, neboť mohou poškodit různé struktury buněk a DNA. To může vést k rozvoji různých nemocí, například nejčastějších forem rakoviny, srdečně – cévních onemocnění, aterosklerózy, trombózy, Alzheimerovy choroby, sklerózy, či předčasného stárnutí. Mohou vznikat i vlivem dalších faktorů, nejčastěji je to kouření, alkohol, léky, stres, těžké kovy, chemikálie, nedostatek pohybu, obezita, ultrafialové záření.

Hodnota ORAC – antioxidační kapacita

ORAC (Oxygen Radical Absorbance Capacity – schopnost vázání volných radikálů kyslíku) je mezinárodně akceptovaná soustava norem pro měření antioxidační kapacity potravin a doplňků stravy.

Hodnota ORAC přesně určuje účinnost dané potraviny, doplňku stravy, ovoce, zeleniny v oblasti neutralizace a ničení volných radikálů. Čím je tato hodnota vyšší, tím je antioxidant účinnější, tedy tím efektivněji zpomaluje stárnutí a zabraňuje vzniku onemocnění. Naši stravu by bylo vhodné sestavit tak, aby se denní hodnota ORAC pohybovala v hodnotách mezi 3000 až 5000. Pokud někdo kouří, sportuje nebo trpí vleklým onemocněním, tato hodnota může být až dvojnásobná!

Acai

Hodnota ORAC = 120 700

Acai využívali v minulosti především obyvatelé amazonských deštných pralesů a označovali ho také jako „ovoce bohů“. Asi proto, že jim poskytoval výborný zdroj energie a zároveň si byli vědomi jeho výživnosti a vlivu na imunitu. Acai je považováno za nejvýživnější ovoce na planetě, obsahuje dvakrát více antioxidačních látek než borůvka a asi 30 násobné množství antokyaninů (barvivo = antioxidant) než například červené víno.

Antioxidanty z acai mají skvělé účinky na vaše zdraví:

 • Zdroj energie (proto je do svého jídelníčku zařazují také vrcholoví sportovci, kteří potřebují dlouho a intenzivně cvičit).
 • Díky vysokému obsahu vlákniny pomáhají redukovat hmotnost a zrychlují metabolismus. Více než jednu třetinu plodů tvoří vláknina, takže po konzumaci Acai máme pocit plného žaludku. Acai má rovněž lahodnou sladkou chuť, čímž si můžeme nahradit sladké nezdravosti.
 • Pigmenty antokyany chrání buňky před škodlivými účinky UV záření a volnými radikály, čímž nás chrání před rakovinotvornými buňkami. Antokyan C3G je nejběžnější formou, které „zapíná“ geny chránící organismus před zářením a volnými radikály. Bobule acai snižují oxidační stres, který je způsoben některými cizorodými mikroorganismy a toxiny z vnějšího prostředí.

Šípky

Hodnota ORAC = 96 150

Šípky jsou vedle rakytníku nebo jiných exotických zdrojů (například camu camu) jedním z nejbohatších zdrojů vitaminu C v přírodě. Bylo prokázáno, že vitamin C podporuje tvorbu kolagenu, což je protein, který je zodpovědný za zajištění pružnosti pokožky.
Jeho účinná karotenoidní látka astaxantin pomáhá předcházet rozkladu kolagenu.

Antioxidanty ze šípku mají skvělé účinky na vaše zdraví:

 • Šipky jsou používány k boji proti infekcím a projevům onemocnění, jako jsou kašel, nachlazení, chřipka a dýchací potíže.
 • Studie prokázaly, doplňování alespoň 500 mg vitaminu C denně bylo spojeno s významným poklesem LDL (špatného) cholesterolu a triglyceridů v krvi, což jsou dva rizikové faktory srdečních chorob.
 • Šipky jsou bohaté na pektin, což je polysacharid (komplexní cukr), který působí jako prebiotikum - nestravitelná vláknina, která se používá ve střevech na zvýšení zdravých bakterií.
 • Tilirosid, což je aktivní složka v plodech šípku, urychluje metabolismus tuků, zabraňuje jeho hromadění v tkáních. Ve studiích bylo prokázáno, že tilirosid významně snižuje množství viscerálního (orgánového) tuku.

Kvalitní hořká čokoláda

Hodnota ORAC = 49 944

Pro milovníky čokolády mám dobrou zprávu. Kvalitní hořká čokoláda s vysokým obsahem kakaa (nad 70 %) obsahuje zdraví prospěšné látky včetně vitamínů a minerálních látek.

Antioxidanty z kakaa a hořké čokolády mají skvělé účinky na vaše zdraví:

 • Flavanoly zvyšují průtok krve do mozku, což může pozitivně ovlivňovat naše kognitivní funkce. Studie ukázaly, že konzumace potravin bohatých na flavonoidy je spojena s lepší funkcí mozku, lepším soustředěním a koncentrací.
 • Čokoláda je využívána jako prostředek při léčbě depresí a zmírňování stavu úzkostí. Podporuje a zlepšuje naši celkovou náladu.
 • Flavanoly mají pozitivní vliv na zdraví srdce, čímž snižují vysoký krevní tlak a riziko kardiovaskulárních chorob. Mohou také pomoci zabránit srážení krevních destiček, což může snížit riziko mozkové příhody.

Borůvky

Hodnota ORAC = 69 930

Borůvky se řadí mezi superpotraviny (superfoods), protože jsou doslova nabité živinami,antioxidanty, minerály, vitamíny a dalšími rostlinnými prospěšnými látkami. Vysoce účinné biolátky v borůvkách regenerují oční barvivo a dokáží podstatně zlepšit vidění především při špatných světelných podmínkách. Borůvky celkově velmi výrazně zlepšují zrak. Pravidelně by je měl konzumovat každý, kdo dlouho pracuje na počítači, nebo si během dne namáhá oči.

Antioxidanty z borůvek mají skvělé účinky na vaše zdraví:

 • Borůvky obsahují vysoký obsah vlákniny, což je ideální na hubnutí. Udrží vás déle bez pocitu hladu a zároveň zlepšuje trávení potravy.
 • Obsahují velké množství draslíku, vápníku a hořčíku, které přirozeně snižují krevní tlak.
 • Pozitivně ovlivňují mozkové a kognitivní funkce. Ve studiích bylo zjištěno, že pravidelná konzumace borůvek zpomaluje stárnutí mozku. Působí především na hippocampus, část mozku důležitou pro soustředění a paměť.
 • Pomáhají neutralizovat volné radikály, zmírňují vznik zánětů v těle a mění expresi některých genů.
 • Anthokyany, které jsou v borůvkách, pomáhají snižovat rizikové faktory onemocnění srdce a cév, zejména hladinu LDL cholesterolu a krevní tlak.

Ostružiny

Hodnota ORAC = 19 220

Ostružiny se nejvíce vyskytují v Asii a Severní Americe, ale najdeme je i v lesích střední Evropy. Patří mezi domácí významně zdroje vitaminu C, které posilují imunitní systém, naše celkové zdraví a detoxikaci organismu. Plody - bobule černé barvy mají vysoký
obsah karotenů, antioxidantů, které ničí v těle volné radikály, regenerují sliznice a dodávají zdravou barvu naší pleti.

Antioxidanty z ostružin mají skvělé účinky na vaše zdraví:

 • Čaj z ostružinových listů obsahuje vzácné éterické oleje a třísloviny, které mají silné protizánětlivé účinky, což má pozitivní vliv v boji proti zánětům v ústní dutině a hltanu.
 • Hořčík, který se nachází v plodech ostružin, zmírňuje projevy stresu, nervozity a zklidňuje nervový systém.
 • Inositol, vitamín skupiny B vykazuje pozitivní účinek na ženskou plodnost. Stimuluje vaječníky a podporuje jejich činnost.
 • Extrakt z ostružinových listů pomáhá při problémech s močovými cestami a zklidňuje žaludek i celkové trávení.

Kustovnice čínská

Hodnota ORAC = 25 300

Kustovnice čínská (goji) jsou sušené plody dvou druhů rostlin, Lycium barbarum a Lycium chinense, které se v tradiční čínské medicíně používají už více než 2000 let. Sušené plody kustovnice čínské se řadí mezi superpotraviny a označují se také jako plody dlouhověkosti či ovoce radosti. Pozitivní vlastnosti jsou zejména její antioxidační, protirakovinné a imunitní účinky.

Antioxidanty z kustovnice mají skvělé účinky na vaše zdraví:

 • Díky vysokému obsahu betakarotenu pozitivně ovlivňuje zrak, léčí oční choroby a v létě při opalování podporuje zdravý vzhled vaší pokožky. Obsah betakarotenu je v plodech kustovnice dokonce vyšší než v mrkvi.
 • Minerální látky (železo, zinek, měď, selen) v kustovnici přispívají ke správnému fungování imunitního systému, podporují tvorbu bílých krvinek a celkově posilují obranyschopnost. Pozitivně působí i na dýchací cesty, protože zvlhčuje plíce, čímž pomáhá v boji proti astmatu a jiným alergiím.
 • Goji je „Životabudič“, protože dodává tělu energii a zvyšuje vitalitu.

Maliny

Hodnota ORAC = 19 220

Maliny se již od pradávna využívali převážně jako lék na nejrůznější nemoci nebo jako povzbuzující prostředek. Toto oblíbené sladké ovoce vykazuje o 50 % vyšší antioxidační kapacitu (která je mírou antioxidačních vlastností) než jahody, třikrát vyšší než kiwi a desetkrát vyšší než rajčata.

Antioxidanty z malin mají skvělé účinky na vaše zdraví:

 • Kvercetin a gallová kyselina, které se nachází v malinách, vykazují antikarcinogenní (protirakovinné) účinky, které působí proti onemocnění srdce a oběhového systému.
 • Obsahuje asi 22 % éterických olejů, které výrazně zlepšují naši pleť, pokožku či vlasy.
 • Díky svým protizánětlivým vlastnostem může olej z malinových semen přispět k léčbě ekzémů a kožních problémů.
 • Antioxidanty a minerální látky v malinách zvyšují plodnost muže a produkci testosteronu. Výzkumy se domnívají, že antioxidanty chrání koncepci embryonálního ponětí, čímž se snižuje riziko potratu.

Vlašské ořechy

Hodnota ORAC = 13 541

Vlašské ořechy patří mezi nejstarší konzumované potraviny a jsou důležitou součástí vyváženého jídelníčku. Obsahují velké množství cenných látek. Až 70 % ořechu tvoří velmi kvalitní a nutričně cenné nenasycené tuky, zhruba 18 % kvalitní bílkoviny a 3 % sacharidy.

Antioxidanty z vlašských ořechů mají skvělé účinky na vaše zdraví:

 • Vlašské ořechy bohaté na omega 3 nenasycené mastné kyseliny pozitivně ovlivňují funkci srdce. Polyfenoly chrání vaše buňky před
  poškozením a snižují hladinu LDL cholesterolu v krvi.
 • Několik studií prokázalo, že pravidelná konzumace ořechů může u lidí s cukrovkou druhého typu nebo metabolickým syndromem přispět ke snížení hladiny krevního cukru, ke snížení krevního tlaku a ke snížení hladiny zánětlivých markerů v krvi.
 • Vitamíny B6 a B3, které jsou v ořechách, jsou nezbytné pro správné fungování mozku a nervové soustavy. Pravidelná konzumace ořechů přispívá k lepší funkci mozku a kreativitě.

Shrnutí

Antioxidanty jsou nezbytnou součástí vyváženého jídelníčku a měli bychom si je pravidelně doplňovat, protože nám pomáhají bojovat s různými nemocemi. Mají protinádorové, protizánětlivé účinky a pomáhají nám s regenerací těla.

Antioxidanty je nejvhodnější konzumovat v jejich přirozené podobě (stejně jako vitamíny), ne izolovaně, jako například ve výživových doplňcích.

Sdílejte tento článek
5 1 Hlas
Hodnotenie článku
Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Pozrieť všetky komentáre

Vyhledávání

Odebírejte můj zdravý newsletter

cross