|

Medicínské (léčivé) houby

| 31. května 2021
| 31. května 2021 |
Odhad. přečtení: 8 minut
Sdílejte tento článek

Medicínské houby byly součástí starověkých léčitelských systémů již několik tisíciletí. Existuje mnoho různých druhů hub, v různých částech světa a lidé, kteří znají jejich schopnosti a účinky mají možnost využít pozoruhodně širokou škálu jejich benefitů.

Co jsou medicínské houby?

Léčivé houby mají významné zdravotní benefity a vykazují široké spektrum farmakologických aktivit včetně antialergických, antibakteriálních, protiplísňových, protizánětlivých, antioxidačních, antivirových, cytotoxických, imunomodulačních, antidepresivních, antihyperlipidemických, antidiabetických, trávicích, hepatoprotektivních, neuroprotektivních, nefroprotektivních, osteoprotektívnych, a hypotenzních účinků. [1]

Lidé už od starověku dobře znali léčebný a preventivní potenciál medicínských hub. Byly používány i v Ayurvédě a tradiční čínské medicíně.

Dnes, moderní vědecké výzkumy potvrzují pozitivní vliv mnoha aktivních látek nacházejících se v těchto houbách.

Medicínské houby slouží jako efektivní nástroj pro člověka, který chce přírodní cestou podpořit přirozenou funkci organismu, a tím si zachovávat zdraví a vitalitu, nebo podpořit léčbu zdravotních obtíží.

Historie užívání

Co se týče historie užívání medicínských hub, tak Ötzi, Ledový Muž měl u sebe houby Amadou a Fomitopsis betulina. Ötziho tělo našli přirozeně mumifikované a zakonzervované v ledu v severních Alpách v Itálii. Žil asi před 5 300 lety.

O několik tisíciletí později, řecký lékař Hippokrates klasifikoval Amadou jako protizánětlivou houbu a také jako prostředek na kauterizaci ran. (Kauterizace - lékařský zákrok, při kterém se vypalováním zacelují řeznou nebo bodnou ranou poškozené tkáně, aby se zabránilo krvácení nebo infekci).

Houbu Ganoderma lucidum (Reishi) používali císaři a šlechta ve starověké Číně jako houbu "nesmrtelnosti".

Ti, kteří znali moc léčivých hub, je používali již tisíce let, a proto by bylo možné psát extrémně rozsáhlé texty o historii jejich používání, ale cílem tohoto článku je poukázat na využití těchto hub pro lidi z dnešní doby.

Pro lidi, kteří jsou vytíženi fyzicky, psychicky, mentálně či environmentální, léčivé houby představují prostředek, který jim může výrazně pomoci adaptovat se a lépe zvládat zdravotní výzvy či každodenní život. Mohou za to stovky až tisíce aktivních látek, které různé medicínské houby obsahují.

Účinné látky v medicínských houbách

Polysacharidy

Mezi nejdůležitější látky, které z léčitelského hlediska houby obsahují, jsou polysacharidy. Polysacharidy jsou komponenty buněčné stěny hub. Mezi jejich benefity patří antioxidační, protirakovinné, protizánětlivé, protidiabetické, antibiotické a imunomodulační účinky. [2]

Mezi nejvíce se vyskytující a moderní vědou nejvíce prozkoumané se řadí α- a β-glukany.
Alfa-glukan je polysacharid, který se nachází například i ve škrobu a typických jídlech jako jsou brambory či rýže.

Beta-glukany jsou látky mnohem hodnotnější díky svému pozitivnímu efektu na imunitní systém, schopnosti bojovat s rakovinnými buňkami a širokou škálou dalších zdravotních benefitů.
Dodatečně beta-glukany pomáhají regulovat hladinu cukru a cholesterolu, a tím potenciálně chránit před vznikem cukrovky 2. typu nebo srdečně-cévních onemocnění. [3]

Terpeny

V medicínských houbách mají terpeny imunomodulační účinky. Stimulují expresi genů kódujících protein, které se podílejí na imunitní reakci. Kromě toho mají protizánětlivé, antioxidační a protirakovinné vlastnosti. Vysoký obsah terpenů je v houbách rodu Ganoderma. [4] [5]

Proteiny

Houby jsou bohaté na proteiny s antiproliferačními, cytotoxickými (cytotoxický - toxický pro buňky, např. rakovinové) a protinádorovými vlastnostmi. Tento typ proteinů se označuje FIP (Fungal Immunomodulatory Proteins, houbové imunomodulační proteiny) a jejich mechanismy účinků jsou široké. Zjednodušeně řečeno, pomáhají regulovat mezibuněčné interakce, výsledkem čehož je aktivace imunitních buněk a následně protialergické, protizánětlivé a protirakovinové účinky. [6]

Fenolové sloučeniny

Fenolové sloučeniny jsou odpovědné za antioxidační účinky houbových extraktů. Jsou prospěšné při potlačování volných radikálů, při detoxikaci (chelaci) těžkých kovů. Kromě detoxikace mají využití i při prevenci a léčbě rakoviny. [7]
Kromě zmíněných látek se v medicínských houbách nachází množství jiných bioaktivních látek se složitými mechanismy účinků. Většinou jsou v houbách obsažené v takových množstvích a poměrech, že podrobný výzkum není nezbytný. Po pravidelném užívání mechanismy jejich účinků pomáhají podporovat různými způsoby funkci biologických systémů v lidském organismu.

Pro člověka v praxi to znamená menší náchylnost na nemoci díky lepší funkci imunitního systému a také proaktivní snižování rizika vzniku rakoviny.

Polysacharidy, které houby obsahují, pomáhají při trávení a také jsou prospěšné i pro mikrobiom.

Některé z hub, například Lví hříva (Hericium Erinaceus), se využívají jako nootropikum - na podporu kognitivních funkcí.

Využití medicínských hub je opravdu široké a dokáže pomoci při různých zdravotních potížích, nebo jako účinná prevence.

Některé z medicínských hub a jejich benefity

Ganoderma lucidum, Reishi

Houba Reishi byla používána již od starověku, zejména v Asii na léčení infekcí a také na podporu dlouhověkosti.

Dnes jsou její zdravotní benefity potvrzeny vědeckými metodami a je používána k léčbě rakoviny nebo jako podpora při chemoterapii.

Kromě toho se využívá při:

  • vysokém krevním tlaku
  • vysokém cholesterolu
  • kardiovaskulárních chorobách
  • chorobách jater nebo ledvin
  • chorobách dýchacího traktu
  • kvůli energii a výdrži nebo proti únavě

Mezi její hlavní účinné látky patří: polysacharidy, peptidoglykany a triterpeny. Tyto látky se podílejí na protizánětlivých, hypoglykemických, protinádorových a imunomodulačních účincích houby Reishi. [8]

Kromě těchto a mnoha jiných látek s pozitivními účinky na organismus houba Reishi obsahuje látky jako fosfor, síra, draslík, vápník a hořčík. V menších množstvích také železo, sodík, zinek, měď a mangan. 

Hericium erinaceus, Lví hříva

Lví hříva se používá jak v kuchyni na přípravu jídla, tak i jako medicínská houba s více pozitivními účinky pro lidský organismus.Její pozitivní účinky se týkají zejména nervového systému, kognitivních schopností a prevence před neurodegenerativními onemocněními.

Látky, které lví hříva obsahuje - hericenóny a erinaciny, pomáhají stimulovat růst nových mozkových buněk. [9]

Tyto látky vyvolávají syntézu NGF (Nerve Growth Factor) v nervových buňkách.

S nervovým systémem jsou spojeny i účinky lví hřívy v souvislosti s depresí nebo poruchami úzkosti. [10] [11]

Lví hříva pomáhá chránit i zdraví trávicího traktu, konkrétně žaludku, kde může potlačovat růst a pomáhat bojovat s bakterií Helicobacter pylori, která je zodpovědná za vznik žaludečních vředů. [12]

Díky obsahu mnoha unikátních látek nacházejících se v této houbě dokáže mimo jiné pomáhat i při udržování správné funkce imunitního systému, snižování zánětu či potlačování oxidativního stresu.

Lentitula edodes, Shiitake

Shiitake se běžně používá jako kulinářská houba, ale řadí se i mezi medicínské díky svému obsahu látek s pozitivními účinky na lidský organismus.

Obsahuje přirozeně se vyskytující zinek, mangan a několik B vitamínů. Je také bohatým zdrojem minerální mědi.

Používala se v tradičních léčitelských systémech a používá se nadále i dnes.

Obsah beta-glukanů v organismu prospívá imunitnímu systému a regulací cholesterolu a glukózy pomáhá chránit před srdečními chorobami a cukrovce typu 2.

Kromě toho se v moderní medicíně Shiitake používá k léčení nemocí způsobených oslabeným imunitním systémem [13] včetně:

  • AIDS
  • rakoviny
  • environmentální alergie
  • plísňové infekce
  • zánětu průdušek
  • hypertenze
  • hepatitidy

Výzkumy houby Shiitake nadále probíhají, jelikož má signifikantní potenciál v aplikované biotechnologii.

Cordyceps militaris

Cordyceps militaris je nestandardní houbou jednak kvůli svému vzhledu - má podobu oranžových tenkých "paliček" a nemá klobouk jako většina obecně známých hub.

Další věc, která stojí za pozornost je, že původní druh Cordyceps sinensis původem z Himalájí je houba, která roste ve vysokých nadmořských výškách z mrtvých těl hmyzu.I když tato představa možná působí nevábně, Cordyceps militaris je medicínská a funkční houba, která díky svému potenciálu a schopnostem stojí za pozornost.

  1. militaris je užitečná mimo jiné kvůli svým protizánětlivým, antioxidačním, imunomodulačním, protirakovinným a neuroprotektivním účinkům a také jako prostředek na zvyšování výdrže a síly. [14]
  2. Tato houba byla používána již mnoho staletí v Asii například v tradiční čínské medicíně a farmakologický potenciál jejích bioaktivních látek je předmětem vědeckého výzkumu i dnes.

Kromě exo-polysacharidů, vitamínů a enzymů se v houbě Cordyceps nachází bioaktivní látka cordycepin. Této látce je věnována největší pozornost při vědeckých výzkumech díky její medicínské hodnotě a širokém spektru biologických aktivit v lidském organismu.

Podle vědecké studie [15] Cordyceps zvyšuje absorpci kyslíku a odolnost proti vyčerpání během cvičení u starších lidí.

U mladých lidí se během více než 3 týdenní suplementaci Cordycepsu projevily podobné účinky na zlepšení absorpce kyslíku a zvýšení výkonnosti. 

V praxi to znamená zlepšení výsledků díky umožnění vyšší intenzity tréninku a oddalování vyčerpání. [16]

Existuje velké množství jiných medicínských hub se stejně pozoruhodnými schopnostmi v oblasti prevence, terapie nebo zvyšování výkonnosti či schopnosti adaptace organismu ve stresovém prostředí. Ať už se to týká fyzického nebo mentálního stresu. Stejně jako lidé před tisíci lety, tak i dnes je možné využívat benefity těchto mocných hub.

Nakolik je však medicínský a funkční potenciál široké veřejnosti relativně neznámý, je třeba se v této oblasti vzdělávat a být schopen posuzovat a vyhodnocovat kvalitu produktů nabízených různými výrobci.

Poměrně častým úkazem je to, pokud výrobce vyrábí svůj produkt použitím směsi hub a podhoubí. Podhoubí sice vyplní obsah balení, ale mnohé z bioaktivních a účinných látek se nacházejí výhradně v nadzemní části houby. Rovněž se obsah účinných látek různí v závislosti na druhu houby nebo podmínkách, kde byla vypěstována.

Způsob používání

Standardně se medicínské houby přijímají ve formě čaje, který se vyrábí z práškové formy dané houby, nebo se používají ve formě tinktury. Jelikož popularita medicínských a funkčních hub roste, vznikají různé produkty s obsahem těchto hub a prodávají se například ve formě houbové kávy nebo čokolády.

Medicínské houby se kvůli jejich dřevnaté a tvrdé struktuře a hořké chuti nevyužívají při přípravě jídel, ale právě v těchto práškových formách nebo tinkturách.

S ohledem na to je vhodné bez výhrad akceptovat jejich nahořklou chuť jako zanedbatelný faktor, kvůli tomu že to dokáží mnohonásobně vyvážit svým potenciálem při prevenci, terapii nebo zvyšování mentální či fyzické výkonnosti

Sdílejte tento článek
0 0 Hlasovanie
Hodnotenie článku
Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Pozrieť všetky komentáre

Vyhledávání

Odebírejte můj zdravý newsletter

cross